Biblioteka szkolna
Prawdopodobnie najlepsza biblioteka szkolna na świecie
W świecie bajek i baśni. Bajka dobra dla każdego
Projekt czytelniczy „W świecie bajek i baśni. Bajka dobra dla każdego” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W dniach 14–16 kwietnia uczniowie klas 6a, 6c, 7a i 7b przenieśli się w barwny świat bajek i baśni, zagłębiając się w opowieści z „Baśni, których nie czytano dziewczynkom” Myriam Sayalero oraz „Baśni z dalekich wysp i lądów” Wandy Markowskiej i Anny Milskiej. W przytulnej atmosferze wspólnych rozmów uczniowie na nowo odkrywali ponadczasowy urok historii Hansa Christiana Andersena, Charles’a Perraulta i Braci Grimm – ich klasyczne opowieści, wciąż pełne świeżych pomysłów, zamieniały pantofelek, zaczarowaną lampę czy zwykłe jabłko w klucz do magicznych krain.
Następnie każdy uczestnik losował przedmiot ukryty w tajemniczym pudełku i próbował odgadnąć, z jakiej baśni pochodzi. Młodzież chętnie dzieliła się fragmentami ulubionych historii, przywołując wspomnienia lektury.
Kulminacją projektu było stworzenie zupełnie nowych opowieści inspirując się kartami „Mythos”. W pełnych entuzjazmu zespołach rodziły się intrygujące fabuły – od mrocznej legendy o Cieniu Pustyni po pełną humoru przygodę Psotnej Wróżki. Na zakończenie każdy zespół zaprezentował swoją baśń przed rówieśnikami, udowadniając, że w świecie wyobraźni nie istnieją żadne granice. Facebook!
Poezja Ludwika Jerzego Kerna
U czniowie klasy 7d uczestniczyli w projekcie czytelniczym pt. „Poezja Ludwika Jerzego Kerna i muzyka”, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Mieli okazję zanurzyć się w niezwykły świat poezji. Siódmoklasiści prezentowali wiersze L. J. Kerna, które urzekały beztroskim nastrojem, pełnym humoru i satyrycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Ciepło i życzliwość, to cechy, które doskonale oddają ducha twórczości poety. Warto podkreślić, że Ludwik Jerzy Kern został uhonorowany Orderem Uśmiechu, co stanowi piękne świadectwo jego artystycznego dorobku. Atrakcją spotkania były również występy uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach, które wzbogaciły to wyjątkowe wydarzenie o muzyczne emocje. Facebook!
4
Koty i sztuka
Uczniowie klas trzecich wzięli udział w projekcie czytelniczym ”Koty i sztuka” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Spotkania oparte zostały na książkach „Galeria kotów”, „Nowa galeria kotów”, „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie” Katarzyny Rygiel oraz „Bardzo ilustrowana historia malarstwa”.
Uczniowie przekonali się, że sztuka to nie tylko obrazy w muzeach, ale przede wszystkim świetna inspiracja do zabawy. Przyglądając się różnym obrazom mistrzów malarstwa uczestnicy odnajdywali na nich psotne koty i przenosili je na własne obrazy w złoconych ramach. Prace plastyczne można podziwiać w gablotach na łączniku naszej szkoły.
Trzecioklasiści wysłuchali także przygód siedmiu kotów z książki „Przypadki kociej gromadki” Agnieszki Stelmaszczyk, które nie tylko mówiły ludzkim językiem, ale dążyły wszelkimi sposobami do szybkiego wzbogacenia się. Facebook!
Dwoje ludzi
14 lutego w Dzień Św. Walentego uczniowie klasy 7c wzięli udział w projekcie czytelniczym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wysłuchali opowiadania "Dwoje ludzi" Iwony Chmilewskiej . Ta książka to typowy picturebook, w którym za pomocą prostych metafor opisane są i pokazane zależności miedzy ludźmi. książka i dla dzieci i dla dorosłych. Ponadto siódmoklasiści wykonali haftem diamentowym serduszka, które następnie mogli podarować komuś bliskiemu.
Kolorowy śnieg
Uczniowie klas drugich uczestniczyli w projekcie czytelniczym pt. „Kolorowy śnieg”, zorganizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać proces powstawania śniegu oraz odkryć dowiedziały się, że trudno znaleźć dwie identyczne śnieżynki. Główna część zajęć obejmowała czytanie zimowych wierszy autorstwa Tadeusza Kubiaka i Ludwika Jerzego Kerna, które wprowadziły uczniów w magiczny zimowy nastrój. Dodatkowo, dzieci z entuzjazmem śpiewały zimowe piosenki, które były połączone z odpowiednim układem tanecznym. Na zakończenie zajęć uczniowie wykazali się pomysłowością i wspaniałą wyobraźnią wykonując prace plastyczne, w których śnieg zyskał niezwykłe barwy. Facebook!
Zakup sprzętu do biblioteki
Z środków pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono do biblioteki regały, drukarkę, pufy, czytnik kodów kreskowych i kody kreskowe. Regały i pufy uatrakcyjniły wnętrze biblioteki, a pozostałe wyposażenie ułatwia pracę bibliotekarzy.
Lista Książek
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z listą książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Lista dostępna jest tutaj - LISTA KSIĄŻEK
Zachęcamy wszystkich uczniów do wypożyczania!
Konkurs Pięknego Czytania - projekt czytelniczy
Uczniowie wszystkich klas 5 wzięli udział w projekcie czytelniczym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pr. „Konkurs Pięknego Czytania”. Najpierw odbyły się spotkania poszczególnych klas, podczas których uczniowie czytali opowiadania z książki ‘Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy”. Był to też czas na rozmowy o świątecznych tradycjach. Następnie przedstawiciele poszczególnych klas wzięli udział w szkolnym Konkursie Pięknego Czytania, który odbył się 17 grudnia w bibliotece szkolnej – uczniowie czytali opowiadanie Joanny Olech pt. „Anioł w supermarkecie” (i zabawne, i wzruszające). Jury składające się z bibliotekarzy wyłoniło zwycięzców:
I Miejsce – Zuzanna Wolnik 5c i Kuba Stokłosa 5b
II miejsce – Milena Fułek 5d i Alicja Iciek 5a,
III miejsce – Alicja Dowiat 5d i Laura Loskot 5c
Gratulujemy!
Wspólnie spędzony czas na głośnym czytaniu to wspaniałe doświadczenie, w planach są kolejne czytelnicze spotkania. Facebook!
Dzień Czarnego Kota - projekt czytelniczy
7 listopada obchodzimy Dzień Czarnego Kota, ustanowiony w 2007 roku przez dwie włoskie organizacje – Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów. Dlaczego wybrano akurat ten dzień? Ponieważ we Włoszech liczba 17 jest uznawana za wyjątkowo pechową. A jak wiemy, według przesądów, żadne inne zwierzę nie wiąże się z nieszczęściem mocniej niż czarny kot.
Uczniowie klas 4 uczestniczyli w projekcie czytelniczym pt.” Dzień Czarnego Kota” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wysłuchali fragmentów książki Piotra Dudka „Kot czarownicy”, pięknej opowieści, przy lekturze której śmiech przeplata się ze łzami. Książkę można wypożyczyć w bibliotece.
Zajęcia były również okazją do rozmowy o przesądach (zabobonach), a także o tym, jak wiele krzywd może wyrządzi niesłuszne oskarżenie, zły osąd.
Na koniec uczniowie wykonali w prosty sposób prace plastyczne, wykorzystując obrys własnej dłoni do przedstawienia tułowia, łap i ogona kota. Facebook!
Zakupy książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Do naszej biblioteki szkolnej docierają książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Sukcesywnie będą opracowywane i udostępniane czytelnikom. Facebook!
Spotkania z panem Marcinem Koziołem
24 października odbyły się w naszej szkole spotkania z pisarzem - autorem książek dla dzieci i młodzieży panem Marcinem Koziołem, sfinasowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Spotkanie uczniów klas 6 z autorem lektury uzupełniającej dla klas 4-8 pt. „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”), było nie tylko okazją do rozmowy o książce, ale też angażującą lekcją multimedialną - niezwykłe przygody bohaterów, detektywistyczne zagadki, łamanie szyfrów i elektryzująca nauka. Wartka akcja powieści staje się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej.
Dla uczniów klas 1-2 pan Marcin przygotował multimedialną lekcję (z elementami dyskusji) wypełnioną ciekawą i zabawną narracją, krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami. Punktem wyjścia i tłem edukacyjnym spotkania była jedna z części nagradzanych powieści podróżniczych „Wombat Maksymilian”. Była mowa o różnych zwierzętach, ale najwięcej o wombatach (bo główny bohater książki jest przedstawicielem tego mało znanego gatunku), o podróżach, geografii i kulturze niezwykłego królestwa w Himalajach, jakim jest Bhutan.
Dzień Głośnego Czytania z teatrzykiem kamishibai - projekt czytelniczy
Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w projekcie czytelniczym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pt. „Dzień Głośnego Czytania z teatrzykiem kamishibai”.
Spotkania rozpoczęły się wspólnym śpiewaniem piosenki „Jeśli jesteś dziś szczęśliwy…”.
Dzieci poszczególnych klas kolejno wysłuchały i zobaczyły:
1b – „Jesienny bal w lesie’,
1a – „Bajka o żabach”,
1c - „Brzydkie kaczątko”.
Dodatkowo uczniowie wykonali piękne prace plastyczne związane z czytanymi tekstami techniką płaskiego origami.
Zachęcamy uczniów, nauczycieli i rodziców do włączenia się w działania związane z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa!
Prosimy o przesłanie na maila biblioteki propozycji książek, które powinny znaleźć się w bibliotece naszej szkoły:bibliotekassp19@op.pl
Nauczyciele Bibliotekarze
Naszą Szkołę zakwalifikowano do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Otrzymaliśmy dofinansowanie, które zostanie przeznaczone na:
-
zakup nowości wydawniczych, w tym historycznych,
-
zakup elementów wyposażenia biblioteki szkolnej,
-
realizację zadań promujących czytelnictwo.
-