Aktualności

        • ZBIÓRKA MIKOŁAJKOWA
          • ZBIÓRKA MIKOŁAJKOWA

          • Kolejny raz społeczność naszej Szkoły udowodniła, jak wielkie i niesamowite ma serce przyłączając się do ZBIÓRKI MIKOŁAJKOWEJ dla pacjentów Oddziału Onkologii, Hematologii i Chemioterapii z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, organizowanej przez Onkoimprezownię - stowarzyszenie " IV piętro ". Wspaniałe dary, które zebrano będą źródłem radości ciężko chorych dzieci, które przechodzą najtrudniejszy czas w swoim krótkim życiu. To właśnie dzięki Waszym otwartym sercom na twarzach dzieci pojawi się uśmiech. Ogromnie dziękujemy wszystkim Darczyńcom.

        • NAUKA PRZEZ ZABAWĘ
          • NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

          • Za nami kolejne inspirujące zajęcia w ramach cyklu edukacyjnego „Zdobywcy talentów”.

            Tym razem uczniowie klas 1-3 wzięli udział w fascynujących warsztatach medycznych, podczas których mieli okazję zdobywać wiedzę w niezwykle angażujący i praktyczny sposób.

            Dzieci uczyły się, jak udzielać pierwszej pomocy, poznały budowę ludzkiego ciała oraz ciekawostki dotyczące jego funkcjonowania- wiedzą już, że jelitamają aż około 8 metrów długości, a wątroba znajduje się po prawej stronie. Dowiedziały się także, za co odpowiadają poszczególne płaty mózgu i jak nasz organizm je chroni.

            Mieli również możliwość wcielenia się w rolę chirurga. Uczniowie stanęli przy „stole operacyjnym” i próbowali ułożyć narządy wewnętrzne w odpowiednich miejscach. Było to nie tylko świetne ćwiczenie edukacyjne, ale także doskonała zabawa rozwijająca wyobraźnię i zdolności manualne.

            Warsztaty dostarczyły dzieciom wiele emocji, a przede wszystkim solidną dawkę wiedzy o ludzkim ciele i zdrowiu. Już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań w ramach naszego cyklu!

        • 10 medali dla Mosm Tychy. Mistrzostwa Śląska 13 latków – Dąbrowa Górnicza 28–29 listopada.
          • 10 medali dla Mosm Tychy. Mistrzostwa Śląska 13 latków – Dąbrowa Górnicza 28–29 listopada.

          •  

            Rewelacyjny weekend za nami! Naszą szkołę oraz klub MOSM Tychy reprezentowało 10 zawodników z rocznika 2012: Julia Bartniczak, Emilia Brysz, Hanna Kołodziej, Hanna Sońka, Małgorzata Augustyn, Lena Czochara, Karolina Stachoń, Zuzanna Kubiak, Nikodem Karbowski i Aleksandr Niemiec.

            Najważniejsze wyniki:

            Julia Bartniczak

            •  Mistrzyni Śląska – 50 m stylem motylkowym
            •  Wicemistrzyni Śląska – 100 m stylem zmiennym
            •  Wicemistrzyni Śląska – 100 m stylem motylkowym
            • 5. miejsce – 800 m stylem dowolnym

            Nikodem Karbowski

            •  Wicemistrz Śląska – 100 m stylem klasycznym
            •  Wicemistrz Śląska – 200 m stylem klasycznym

            Aleksandr Niemiec

            •  50 m stylem motylkowym
            •  100 m stylem motylkowym
            •  4. miejsce – 100 m stylem grzbietowym

            Emilia Brysz

            •  100 m stylem klasycznym
            • 4. miejsca – 100 m zmiennym i 200 m klasycznym
            • 5. miejsce – 200 m zmiennym

            Hanna Kołodziej

            •  2× 7. miejsce – 200 m grzbietowym i 200 m zmiennym
            •  9. miejsce – 100 m grzbietowym
            • 10. miejsce – 100 m dowolnym

            Małgorzata Augustyn

            • 9. miejsce – 200 m dowolnym

            Sztafety również na podium!

            • Wicemistrzynie Śląska – 4×100 m stylem dowolnym (Brysz, Kołodziej, Bartniczak, Augustyn)

            • Wicemistrzynie Śląska – 4×100 m stylem zmiennym (Kołodziej, Brysz, Bartniczak, Czochara)

            Ogromne gratulacje dla wszystkich zawodniczek i zawodników!

            Gratulacje także dla trenerów; Justyny Andrzejewskiej, Aleksandry Radek oraz Rafała Majcherczyka za przygotowanie naszej drużyny i wspaniałe wsparcie.

            Brawo MOSM Tychy!

        • Z okazji Andrzejek...
          • Z okazji Andrzejek...

          • ...Samorząd Uczniowski przygotował dla Was wyjątkową zabawę! 
            28 listopada podczas przerw można było wylosować karteczkę z zabawną lub pozytywną przepowiednią.
            Było mnóstwo uśmiechu i dobrej zabawy – dziękujemy wszystkim za udział!
            Cieszymy się, że tak chętnie wzięliście udział w naszej andrzejkowej akcji! 

        • XV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • XV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 21 listopada nasza szkoła włączyła się w obchody XV Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W akcję aktywnie zaangażowali się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Egzaminy odbywały się nie tylko w salach lekcyjnych, gdzie nauczyciele prowadzili ciekawe zadania i quizy, ale również na szkolnych korytarzach, gdzie działały patrole egzaminacyjne. Każdy chętny mógł sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia i zdobyć prestiżowy certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia.Co więcej, do zabawy włączyła się także dyrekcja szkoły, która z powodzeniem zdała egzamin i otrzymała certyfikat! Wszyscy uczestnicy - zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i pracownicy szkoły - świetnie się bawili, a atmosfera była pełna radości i zdrowej rywalizacji. To wydarzenie pokazało, że nauka może być przyjemna i angażująca dla całej społeczności szkolnej.

        • Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka
          • Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka

          • W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, we współpracy z UNICEF, uczniowie klas 1-3 wraz z dziećmi ze świetlicy aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu zorganizowanym w naszej szkole. Dzieci poznały swoje prawa oraz wynikające z nich obowiązki.

            W ramach działań związanych z tym dniem, uczniowie wykonali pocztówki, na których za pomocą słów lub obrazków przedstawili: kiedy czują się dobrze, co by zrobili dla dzieci, gdyby zostali prezydentem lub prezydentką oraz co czują, gdy uda im się zrozumieć coś trudnego itp. Pomysłowość dzieci była wyjątkowa, co można podziwiać w galerii prac na holu.

        • PRACOWITA SOBOTA NAJMŁODSZYCH KOSZYKARZY!
          • PRACOWITA SOBOTA NAJMŁODSZYCH KOSZYKARZY!

          • Chłopcy z klas 3 spędzili minioną sobotę z koszykówką. Najpierw uczestniczyli w wyjazdowym turnieju w Bytomiu, gdzie ambitnie i wyrównanie rywalizowali z rówieśnikami z Bytomia i Tarnowskich Gór.

            Następnie zaraz po powrocie czekały na nich kolejne emocje. Po raz pierwszy odstąpił możliwości pokazania się przed większą publicznością. Chłopcy wyprowadzali w trakcie meczu 1 Ligi mężczyzn GKS Tychy Koszykówka - WKK Wrocław drużynę gości, a następnie w przerwie zagrali krótką grę pokazową.

            Chłopcom gratulujemy zaangażowania, niesamowitej pasji oraz radości jaką czerpią z koszykówki i czekamy w przyszłości na sukcesy.

            Chłopcy są objęci szkoleniem w ramach programu Młode Asy Parkietów, prowadzonym we współpracy z Polskim Związkiem Koszykówki.

        • Szkolny Konkurs Recytatorski „Rodzinne Strofy”
          • Szkolny Konkurs Recytatorski „Rodzinne Strofy”

          • 7 listopada w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Rodzinne Strofy”, szkolny etap konkursu powiatowego pt. "Spotkania z poezją i muzyką". Zgodnie z regulaminem do kolejnego etapu mogło zakwalifikować się po dwóch najlepszych recytatorów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4–6 oraz klasy 7–8.

            Uczestnicy przygotowali dowolnie wybrane utwory poetyckie dotyczące tematyki rodziny. Jury, w skład którego weszli nauczyciele-bibliotekarze, oceniało przede wszystkim: trafność i oryginalność doboru repertuaru, interpretację utworów, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny występu.

            Wyniki konkursu:

            Kategoria klas 4–6:

            I miejsce – Alicja Iciek kl. 6a

            II miejsce – Emilia Kowalczyk kl. 6a

            III miejsce – Nikodem Cygoń kl. 5c, Berenika Lisowiec kl. 5d, Lena Gradus kl. 5d, Hanna Skórka kl. 6c, Laura Loskot kl. 6c

            Kategoria klas 7–8:

            I miejsce – Kinga Nowak kl. 8d

            II miejsce – Sławomir Łabuś kl. 7c

            Serdecznie gratulujemy wszystkim recytatorom pięknych i wzruszających występów!

        • Wizyta koordynatora programu Młode Asy Parkietów SMOK.
          • Wizyta koordynatora programu Młode Asy Parkietów SMOK.

          • W czwartkowe popołudnie zajęcia naszej najmłodszej grupy, chłopców z klas 3 odwiedził trener PZKosz Jakub Krakowczyk .

            Pan trener bardzo dobrze wypowiadał się o umiejętnościach młodych koszykarzy i był pozytywnie zaskoczony poziomem końcowej gry treningowej. Na końcu mocno zmotywował chłopców do dalszej ciężkiej pracy i czerpania radości z gry.

            Trenerze dziękujemy za wizytację i ciepłe słowo.

        • Ósma edycja akcji „Szkoła do hymnu”
          • Ósma edycja akcji „Szkoła do hymnu”

          • W piątek, 7 listopada br., o symbolicznej godzinie 11:11, w naszej szkole rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” – hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystą komendę „Do hymnu!” wydał dyrektor szkoły, Pan Jacek Baran, a akompaniowała mu Pani Grażyna Kowalczyk-Pałuska.
            Wspólne odśpiewanie hymnu przez uczniów wszystkich klas, nauczycieli oraz pracowników szkoły było wyrazem jedności, patriotyzmu i szacunku dla historii oraz dziedzictwa narodowego. Wydarzenie miało podniosły i wzruszający charakter – w tym samym momencie w całej Polsce i poza jej granicami zabrzmiał hymn, łącząc miliony młodych ludzi i ich wychowawców.

            To wyjątkowe wydarzenie stało się symbolicznym rozpoczęciem obchodów Narodowego Święta Niepodległości, przypominając o wartościach, które nas łączą jako wspólnotę narodową.

        • MOC WODY - SIŁA DRUŻYNY
          • MOC WODY - SIŁA DRUŻYNY

          • 29 października w naszej szkole odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Pływaniu Drużynowym. Zarówno drużyna dziewcząt, jak i drużyna chłopców okazały się bezkonkurencyjne, zdobywając pierwsze miejsca w swoich kategoriach.

            Serdecznie gratulujemy zawodnikom oraz trenerom za wspaniały występ i sportową postawę!

        • Tyskie LoveLasy - Leśna Banda
          • Tyskie LoveLasy - Leśna Banda

          • W środę klasa 4d udała się na warsztaty leśne, na Paprocany. Tematem spotkania była umiejętność przetrwania w lesie podczas niespodziewanych warunków. Zajęcia prowadziła niesamowita Pani Ania, która odsłaniała przed nami tajemnice przyrody. Dziś, mogliśmy przekonać się na własnej skórze, że pokrzywa nie zawsze parzy - wystarczy ją odwrócić i złapać w odpowiedni sposób. Można z niej także zrobić przepyszne danie z makaronem. Mniam... Poznaliśmy także muszkę ukrytą w tak zwanych jabłkach znajdujących się na liściach dębu. Doświadczyliśmy cudownych właściwości babki lancetowatej. Po odkryciu różnych zakamarków przyrody przyszedł czas na chwilę zabawy - huśtanie na linach i budowanie szałasu. Pod koniec warsztatów mogliśmy rozpalić malutkie ognisko za pomocą krzesiwa. Przy tym było mnóstwo zabawy i uśmiechu Następne nasze wyjście w styczniu. Jesteśmy ciekawi, co tym razem znajdziemy w lesie.

        • Z książką mi do twarzy
          • Z książką mi do twarzy

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w miejskim konkursie plastycznym pt. „Z książką mi do twarzy”, zorganizowanym przez Szkolę Podstawową nr 22 w Tychach. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej zgodnej z tematem konkursu - praca powinna była pokazywać radość z czytania, przyjaźń z książką, pozytywne emocje związane z literaturą i biblioteką.

            Nagrody przyznano w dwóch kategorie wiekowych:

            • klasy I-III,
            •  klasy IV-VIII.

            Wśród uczniów las 1-3 wyróżnienie otrzymała Helena Niemiec z kl. 3c.

            Natomiast w klasach 4-8 odnieśliśmy spektakularne zwycięstwo – wszystkie miejsca i wyróżnienie otrzymali uczniowie naszej szkoły:

            I miejsce – Zuzanna Kubiak kl. 7d

            II miejsce – Julia Rosiek kl. 7c

            III miejsce -Maciej Gardocki kl. 6b

            wyróżnienie – Zuzanna Szojda kl. 5d

            Wszystkim gorąco gratulujemy!

        • WOJEWÓDZKI FINAŁ W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
          • WOJEWÓDZKI FINAŁ W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

          • W piątek w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w Bytomiu odbył się wojewódzki finał w sztafetowych biegach przełajowych. Nasza szkoła wystartowała w trzech biegach: dziewczęta i chłopcy w igrzyskach dzieci oraz dziewczęta w igrzyskach młodziezy szkolnej zajmując odpowiednio 13, 10 i 11 miejsce. Jest to ogromny sukces Naszych uczniów, zważając że jako jedyna szkoła nielekkoatletyczna braliśmy udział w trzech biegach finałowych.

            Wszystkim uczniom oraz nauczycielom, którzy przyczynili się do tak świetnego występu gratulujemy!!!

        • Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
          • Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          • Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych — czas, gdy biblioteki szkolne na całym świecie rozkwitają kolorami i radością, zapraszając uczniów do wspólnego świętowania!

            Z tej okazji w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia dla uczniów klas 1 i 2, inspirowane jedną z najbardziej znanych i lubianych opowieści Alice Hemming pt. „Złodziej liści”. To ciepła, zabawna i pełna uroku historia o wiewiórce ciekawej świata, która pewnego dnia zauważa, że z jej ulubionego drzewa znikają liście… Czy to psikus wiatru? A może naprawdę pojawił się złodziej liści?

            Podczas zajęć dzieci przeniosły się do barwnego świata jesiennego lasu — pełnego szelestu liści, zapachu deszczu i przygód małej wiewiórki. Wspólnie uczyły się słów jesiennych piosenek, śpiewały i tańczyły, pokazując ruchami ich treść. Rozbrzmiewały jesienne melodie, a na twarzach uczniów gościły szerokie uśmiechy.

            Nie zabrakło też części twórczej! Mali artyści stworzyli przepiękne prace plastyczne – malowali kolorowe, fantazyjne liście na papierowych talerzykach, które zamieniły się w prawdziwe dzieła sztuki. Każdy liść był inny – tak jak każda dziecięca wyobraźnia.

            Zajęcia przyniosły wiele radości, uśmiechu i jesiennych emocji. Dzięki nim uczniowie przekonali się, że biblioteka to nie tylko miejsce pełne książek, ale także przestrzeń magii, twórczości i wspólnej zabawy.

        • Tydzień Budowania Relacji i Tydzień Przeciwdziałania Przemocy
          • Tydzień Budowania Relacji i Tydzień Przeciwdziałania Przemocy w naszej szkole!

          • We wrześniu w naszej szkole działo się naprawdę wiele!

            Klasy 1–3 obchodziły Tydzień Budowania Relacji, a uczniowie klas IV–VIII uczestniczyli w Tygodniu Przeciwdziałania Przemocy. To był wyjątkowy czas, w którym promowaliśmy takie wartości jak empatia, szacunek i dobroć. Wspólnie z naszymi paniami pedagog przygotowaliśmy wiele ciekawych i kreatywnych działań, które inspirowały uczniów do bycia życzliwym każdego dnia.

            29 września świętowaliśmy Dzień Doceniania i Dzień Życzliwości.

            W tym tygodniu uczniowie realizowali Zadania Uprzejmości — każdego dnia inne wyzwanie pełne dobra i uśmiechu. Wychowawcy przeprowadzili lekcje wychowawcze poświęcone budowaniu relacji, empatii i dialogowi.

            W wielu klasach powstały piękne gazetki, plakaty „Moc słów” oraz Kodeks Pozytywnego Komentowania. Nie zabrakło też akcji „Słoik Uśmiechu” i „Słoik Życzliwości” – pełnych ciepłych słów, rysunków, pozdrowień i dobrych myśli dla kolegów, koleżanek i nauczycieli. Uczniowie mieli również możliwość wzięcia udziału w konkursie plastycznym, którego celem było pokazanie mocy pozytywnych słów i gestów.

            Dzięki tym działaniom pokazaliśmy, że życzliwość ma moc, a dobre słowa i gesty naprawdę potrafią zmieniać świat na lepszy.

        • NAUKA PRZEZ ZABAWĘ
          • NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

          • 9 października uczniowie klas 1-3 rozpoczęli nowy cykl zajęć edukacyjnych pt. " Zdobywcy talentów".

            Jako pierwsze odbyły się warsztaty chemiczne. Dzięki pasji i wielkiemu zaangażowaniu prowadzacych zajecia, dzieci miały okazję poznać chemiczne tajemnice przy połączeniu zabawy z nauką i odrobinę naukowej magii.

            Fantastyczne eksperymenty pozwoliły dzieciom zamieniać proste substancje w spektakularne zjawiska , obserwować efektowne reakcje, które wywołały wiele emocji. Używaliśmy mikstur , które zmieniały kolory, bąbelkowały i parowały w sposób, który mógłby uchodzić za prawdziwą chemię w akcji.

            I w magiczny sposób nauka staje się ekscytującą przygodą!

        • dyplom
          • Narodowe Czytanie

          • Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która odbyła się w bibliotece szkolnej. To coroczne wydarzenie promujące wspólne czytanie najważniejszych dzieł literatury polskiej, do którego mogą przyłączać się wszystkie chętne osoby, szkoły, instytucje kulturalne oraz organizacje społeczne w kraju i za granicą.

            Celem akcji jest propagowanie znajomości literatury narodowej oraz zachęcanie do sięgania po klasykę polskiego piśmiennictwa.

            Inicjatywa Narodowego Czytania została zapoczątkowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

            W 2025 roku uczestnicy czytali utwory Jana Kochanowskiego – Treny, Fraszki i Pieśni. Wśród uczniów największym zainteresowaniem cieszyły się fraszki, mimo że staropolska polszczyzna stanowiła dla nich niemałe wyzwanie.

            Podczas spotkania uczniowie wysłuchali również fragmentów czytanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i jego Małżonkę, co dodało wydarzeniu wyjątkowego, ogólnonarodowego charakteru.

            Aby wzbogacić akcję, chętni uczniowie przygotowali plakaty, życiorysy poety oraz jego podobizny, tworząc w bibliotece niezwykłą atmosferę spotkania z literaturą i historią języka polskiego.

        • klasy w pszczynie
          • Zabytki dalekie i bliskie

          • 24 września klasy czwarte były na wycieczce w Pszczynie. Dzieci zobaczyły park i zwiedziły bogate pałacowe wnętrze. Były też pączki z cukierni na rynku i pamiątki a zimna i deszczowa pogoda nie popsuła dobrych humorów.

      • Sportowa Szkoła Podstawowa nr 19 im. Mikołaja Kopernika w Tychach
      • (032) 227-68-25
        (032) 219-31-33
        fax. (032) 227-68-25
      • Al. Niepodległości 190
        43-100 Tychy
        Poland
    • brak danych